ביטול ויזה לארה"ב

בעוד מרבית האנשים מעוניינים להתחיל בהליך הוצאת ויזה לארה"ב, ישנם הרבה בעלי ויזות אשר מסיבות לא צפויות נקלעים למצבים אשר מחיייבים אותם לבקשת ביטול ויזה, כמו כן ישנם מקרים רבים בהם מנהל ההגירה של ארצות הברית מחליט לבטל את הויזה שניתנה, ויתרה מכך אף לגרש מבקרים מארה"ב. נעמוד על המקרים והסיבות לכך:

ביטול ויזה לארה"ב מטעם מנהל ההגירה  

נתחיל בסיפור אישי על חבר של אחד מחברי צוות החברה, אך קודם לכן נסביר קצת על תופעת הישראלים אשר מחליטים לטוס לארה"ב ולהרוויח הרבה כסף לתקופה קצרה? אז לאלו מכם שלא מכירים אפרט; ישראלים רבים, לרוב אלו הם צעירים לאחר השירות הצבאי, אך גם מבוגרים שרוצים לעשות איזשהו שינוי בחיים שלהם או לחוות חוויה שונה, מוצאים את דרכם על מטוס בדרך לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, ארצות הברית, לנסות את מזלם ולהרוויח הרבה כסף.

כפי שלבטח אתם כבר יודעים, אזרחי ישראל נדרשים להוציא ויזה לארה"ב בכדי שיוכלו להיכנס לארה"ב. ישנם סוגים שונים של ויזות ולכל סוג יש את ההגדרה וההיתרים שלו, רוב הויזות שמונפקות הינן ויזות תייר, ובמסגרת מגבלות ויזה זו אסור לעבוד, אסור ללמוד ועוד, כשמה כן היא ויזה למטרת תיירות. יש לציין שישנן מדינות החברות בהסכם עם ארה"ב ואזרחי אותה מדינה אינם נדרשים להוציא ויזה, אך הם עדיין מותרים להיכנס רק למטרת תיירות. ישראלים רבים מוציאים ויזה בכדי לטוס לאחת מהמדינות ולעבוד שם, העבודות השכיחות ביותר הן בהובלות, מכירת מוצרים בעגלות בקניונים ומכירת תמונות בבתים. בדרך כלל טרם היציאה מהארץ הם כבר יודעים לאן הם נוסעים שכן קיימות חברות השמה בארץ שמחברות בין מעסיקים לא חוקיים בארה"ב לבין ישראלים המעוניינים לעבוד באופן לא חוקי שם. מכיוון שמי שעובד בארה"ב ואינו אזרח מחוייב להחזיק באשרת עבודה או ויזת עבודה, ישראלים רבים לוקחים סיכון רב של להיתפס ולהיענש בחומרה, שעשויה להתחיל בגירוש ויכולה להסתיים במעצר ממושך וביטול ויזה לארה"ב לתקופות של מספר שנים ולעתים לצמיתות.

במקרה של אותו חבר, לאחר שהוציא ויזה לארה"ב, ארז מזוודה וטס לוירג'יניה שם עבד בעגלה למכירת מוצרי ים המלח. בכניסה לארה"ב הוא קיבל אישור שהייה של חצי שנה וכל החיים שלו היו נהדרים, הרוויח הרבה כסף, שיפר את שפת האנגלית, חי ברמת חיים גבוהה, חסך מספיק כסף לטיול, הכיר אנשים, חברים ועוד. אבל זמן מה לאחר תום תוקפת חצי השנה שניתנה לו, נעשתה פשיטה של משטרת ההגירה בקניון שבו עבד בחיפוש אחר עובדים לא חוקיים והוא נתפס יחד עם עוד כמה ישראלים. אותו חבר ביצע שתי עברות עיקריות, האחת היא שהייה מעבר לזמן החוקי שניתן לו והשניה עבודה בניגוד לחוק. הוא מייד נלקח למעצר, חוויה מאד לא נעימה, נאלץ לשלם קנס וכמובן - ביטול ויזה לארה"ב שהיתה ברשותו לצמיתות וקיבל חותמת שחורה בדרכון, משמעות הדבר שלעולם לא יוכל לקבל עוד ויזה לארה"ב. המסקנה הנובעת מהסיפור הזה היא שגם אם יש בינכם כאלה שרוצים לבקר בארה"ב במטרה לנסות את מזלם, יש לעשות זאת על פי החוק האמריקאי כי אם תתפסו העונש יהיה אכזרי.

אחד הגורמים השכיחים ביותר שבגללו ניתן לבצע ביטול ויזה לארה"ב הוא שהייה מעבר לזמן המותר - Overstay. כאשר נכנסים לארה"ב מצורף מסמכך לדרכונכם ובו מוטבע התאריך שעליכם לעזוב את תחומי המדינה. כאשר אתם עוזבים נלקח המסמך חזרה מדרכונכם ובאם יתברר ששהיתם מעבר לזמן שהוקצה לכם הויזה תבוטל.

גורם שכיח נוסף הוא הפרת מגבלות הויזה, אזרח ישראלי שנכנס לארה"ב באמצות ויזה למטרת תיירות אינו מורשה לעבוד בין אם בתשלום ובין אם לאו, ועל כן באם ייתפס, כפי שהצגנו בעדות האמיתית, הויזה שלו תבוטל.

במקרים בהם מתבצע ביטול ויזה לארה"ב מצד רשויות ההגירה, תוקף הויזה מסתיים בו במקום, מטביעים עליו חותמת "מובטל" ומגרשים אתכם מארה"ב. במקרים הטובים יעלו אתכם ישר אל המטוס ובמקרים הגרועים יותר תבלו בתא מעצר קודם לכן ותשלמו קנס ואף תאסר כניסתכם לתקופה ממושכת של שנים רבות ולעתים אף לצמיתות. זוהי חוויה מאד לא נעימה, ובתור עוברים על החוק אין לכם יותר מדי זכויות שם. על כן מומלץ שוב, להקפיד ולשהות בארה"ב בהתאם לויזה שאותה ביקשתם ואותה קיבלתם.

באם בוטלה הויזה שלכם מטעם רשויות ההגירה יש ברשותכם להגיש ערעור על כך. ישנם מקרים כמו לדוגמא שהתפרץ הר הגעש באיסלנד בשנת 2010 ובוטלו מאות טיסות ואנשים נתקעו בשדות התעופה ולא יכלו לעזוב בזמן שניתן להם, אז הם ערערו ובעקבות המצב שנוצר והוכח שהיה ברשותם כרטיס טיסה והם אכן עזבו את המדינה הערעור שלהם התקבל. אך במקרים של עבודה לא חוקית קשה מאד להוכיח את חפותכם, וכפי שניתן לראות בסרטון הבא של שגרירות ארה"ב זה אף מאד לא משתלם.

 

ביטול מטעם מבקש הויזה  

מכיוון שמרבית ממבקשי ויזה לארה"ב לא תמיד יכולים לדעת בוודעות שאכן הנסיעה המתוכננת שלהם תצא לפועל, ביטול הבקשה להוצאת ויזה לארה"ב היא אופציה סבירה לחלוטין. לביטול ויזה יכולים להיות מניעים וסיבות רבים, החל מסיבות רפואיות או אירועים פתאומיים של בעל הויזה או מישהו מקרוביו, ויכול להיות גם מסיבה של חוסר תיאום או אי הבנה עם הגורם בארה"ב, חבר, מכר שתכננתם לשהות אצלו, דירה שהיתה אמורה להתפנות ובה הייתם אמורים לשהות, מוסד לימודים, מעסיק, שותף עסקי ועוד, אשר הווה את הסיבה לנסיעה מלכתחילה ועקב השינוי של הרגע האחרון מצדיק בקשת ביטול ויזה לארה"ב.

קיימים תירוצים וסיבות רבים לעילת ביטול ויזה לארה"ב, מרביתם מוצדקים ומחויבים עקב המציאות שלעתים נכפתה בלא רצון או בחירתו של בעל הויזה ובדר"כ מלווה בעוגמת נפש מצידו. ביטול ויזה לארה"ב מחייב בהוצאת כספיות, בין אם ישירות כגון תשלום אגרות למינהן ובין עם עקיפות כמו בהזמנת כרטיס טיסה, בתי מלון וכי"ב. ביטול ויזה לארה"ב הוא לא בהכרח צעד שכדאי לנקוט בו - שכן רוב הויזות שמאושרות הן לתקופה של 10 שנים, ואם כבר התחלתם בתהליך הוצאת הויזה ושילמתם תשלומים עבור התהליך מומלץ כבר להמשיך ולקבל את הויזה ואולי יצא לכם להשתמש בה בעתיד - נקודה זו תקפה בעיקר לויזת תייר.

במידה והגשתם את טפסי בקשת ויזה לארה"ב ומאיזושהי סיבה החלטתם כי אינכם מעוניים בסופו של דבר להמשיך בתהליך הוצאת הויזה, אינכם צריכים לנקוט באף פעולה מיוחדת. כל מה שאתם נדרשים לו הוא להימנע מלקבוע תור לראיון בשגרירות, ובאם כבר תיאמתם ראיון ניתן או לבטל אותו או פשוט לא להגיע - אין לכך שום השלכה על בקשה לויזה שאולי תגישו שוב בעתיד. חשוב לדעת, במידה והחלטתם לבטל את הויזה מטעמכם, לא תקבלו החזר כספי על תשלומים אותם ביצעתם כבר כגון תשלום אגרה, רכישת קוד גישה ועוד ואם תרצו להוציא ויזה שוב בעתיד תדרשו לשלם את כל התשלומים מחדש, על כן אנו ממליצים שאם כבר התחלתם בתהליך אז תסיימו איתו וגשו לראיון מפני שכפי שהסברנו קודם לכן, הויזה תקפה ל-10 שנים ותשמש אתכם אולי בעתיד.

ביטול ויזה לאזרחי ישראל  

למרות שהרבה ישראלים היו רוצים שישראל תצטרף למדינות שבהסכם עם ארה"ב ולא נזדקק לויזה בכדי להיכנס לארה"ב ולמרות שהיו לא מעט יוזמות בכדי שהדבר הזה יקרה הן מצד ממשלת ישראל והן מצד הממשל האמריקאי, העתיד לא נראה ורוד וסבירות גבוהה שזה לא יקרה בזמן הקרוב. בכדי שמדינה תכלל בהסכם זה עליה לעמוד במספר דרישות של הממשל האמריקאי, כאשר המרכיבים העיקריים הם אחוז נמוך של שהייה לא חוקית ושל עבודה לא חוקית, כך שהמספרים לא ממש משחקים לטובתנו בנושא.

אזרחים ישראלים המחזיקים בדרכון של מדינה זרה הכלולה בהסכם יכולים להיכנס לארה"ב ללא צורך בויזה אך לתקופה מוגבלת של עד שלושה חודשים.

 
 
2009-2013  © כל הזכויות שמורות למג'יק ויזה צור קשר - תקנון - מדיניות פרטיות  - ויזה לארה"ב - ויזה לארצות הברית